ابزارهای اندازه گیری در ساخت و ساز؛ مترها

ابزارهای اندازه گیری در ساخت و ساز؛ مترها

ابزارهای اندازه گیری زیادی در فرآیند ساخت و ساز وجود دارند. این ابزارها در کاهش اشتباهات احتمالی نقش اساسی دارند و برای کارهای مختلفی طراحی می‌شوند. در ادامه به برخی از رایج‌ترین ابزار اندازه گیری در ساخت و ساز، یعنی متراشاره می‌کنیم.

ابزار اندازه گیری انواع گوناگونی دارند و هرکدام با هدف خاصی طراحی می‌شوند؛ از متر ساده گرفته تا گونیا برای اندازه گیری زاویه‌ها. این ابزارها با دقت بالایی که دارند، در کاهش اشتباهات ساخت و ساز به شما کمک می‌کنند. آشنایی با این ابزارها در خرید اینترنتی آسان و دقیق به شما کمک می‌کند. برای آگاهی بیشتر با فروشگاه اینترنتی ابزار بلوط همراه شوید.

ابزار اندازه گیری در ساخت و ساز

متر اندازه گیری

مترها معمولا به اندازه‌ای هستند که به‌آسانی در دست جا می‌گیرند و از یک نوار فلزی طولانی برخوردارند که اندازه‌ها روی آن مشخص شده است.

مترها معمولا به اندازه‌ای هستند که به‌آسانی در دست جا می‌گیرند و از یک نوار فلزی طولانی برخوردارند که اندازه‌ها روی آن مشخص شده است. طول این نوار در مدل‌های مختلف متر، متفاوت است. انتهای نوار فلزی به گیره‌ای در داخل ابزار متصل است که بعد از استفاده،‌ نوار را به داخل جمع می‌کند. قطعه‌ی فلزی کوچکی به سر بیرونی متر متصل شده که به شما اجازه می‌دهد آن را در شی مورد نظر ثابت کنید و متر را تا فاصله‌ی مورد نظر بکشید. این ابزار در مدل‌های پارچه‌ای و روکش دار نیز تولید می‌شود که برای مصارف گوناگونی طراحی شده‌اند.

متر اندازه گیری از ساده‌ترین روش‌ها برای اندازه گیری فاصله‌هایی است که طول خط کش‌ها به آن نمی‌رسد.

چرخ اندازه گیری

از دیگر ابزارهای اندازه گیری می‌توان به چرخ اندازه گیری اشاره کرد. این ابزار می‌تواند فاصله‌ای که چرخ پیموده را اندازه گیری و ثبت کند.

از دیگر ابزارهای اندازه گیری می‌توان به چرخ اندازه گیری اشاره کرد. این ابزار می‌تواند فاصله‌ای که چرخ پیموده را اندازه گیری و ثبت کند. حرکت دادن چرخ ابزار به وسیله‌ی دسته‌ای که برای آن طراحی شده، باعث می‌شود که مسافت طی شده روی نمایشگر دسته به نمایش گذاشته شود. عملگرد چرخ اندازه گیری به کیلومتر شمار اتومبیل‌ها شباهت دارد.

این ابزار برای اندازه گیری مسافت‌های طولانی طراحی شده است؛ برای مثال،‌ اندازه گیری طول و عرض زمین‌های بزرگ با این ابزار، دقیق‌تر از مترهای معمولی خواهد بود.

متر لیزری

متر لیزری یکی از ابزارهای اندازه گیری دقیق است که فاصله‌ی نقطه به نقطه را به شما نشان می‌دهد.

متر لیزری یکی از ابزارهای اندازه گیری دقیق است که فاصله‌ی نقطه به نقطه را به شما نشان می‌دهد. در ساده‌ترین حالت، این ابزار درواقع یک دستگاه کوچک الکترونیکی است که نمایشگری دیجیتالی روی آن قرار دارد. برای کار کردن با متر لیزری کافیست که در فاصله‌ی مورد نظر بایستید و لیزر را روی نقطه‌ی مورد نظر بیاندازید.

متر لیزری جایگزین مناسبی برای مترهای ساده است و می‌تواند فاصله‌های طولانی‌تر را با سرعت و دقت بیشتری اندازه گیری کند.

متر مهندسی

متر مهندسی از دیگر ابزارهای اندازه گیری است که برای تعیین فاصله‌های طولانی طراحی شده است

متر مهندسی از دیگر ابزارهای اندازه گیری است که برای تعیین فاصله‌های طولانی طراحی شده است؛ فاصله‌‌هایی که مترهای معمولی نمی‌توانند آن را اندازه‌گیری کنند. مترهای مهندسی از همان دقت بالای مترهای ساده برخوردار هستند، علاوه بر اینکه می‌توانند همانند چرخ اندازه گیری، فاصله‌های طولانی را اندازه گیری کنند. متر مهندسی نیز برای تعیین فاصله‌ی دقیق‌تر در مسافت‌های طولانی طراحی شده است.

خط کش

خط کش یکی از ابزارهایی است که همگی با آن آشنا هستیم. این ابزار که در مدل‌های تخصصی‌تر،‌ اندازه‌ها را به سانتیمتر و اینچ نشان می‌دهد، معمولا از لبه‌های صافی برخوردار است و در کارهایی مثل اندازه گیری و تعیین فاصله در ابعاد هندسی، طراحی، معماری و بسیاری از پروژه‌های دیگر کاربرد دارد.

خط کش یکی از ابزارهایی است که همگی با آن آشنا هستیم. این ابزار که در مدل‌های تخصصی‌تر،‌ اندازه‌ها را به سانتیمتر و اینچ نشان می‌دهد، معمولا از لبه‌های صافی برخوردار است و در کارهایی مثل اندازه گیری و تعیین فاصله در ابعاد هندسی، طراحی، معماری و بسیاری از پروژه‌های دیگر کاربرد دارد. خط کش‌ها بسته به نوع کاربردی که دارند، در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند.

خط کش‌ها معمولا برای علامت‌گذاری یا بریدن خط‌های صاف استفاده می‌شوند.

مترها انواع گوناگونی دارند و یکی از نیازهای اساسی در ساخت و ساز به شمار می‌روند. در این متن با برخی از رایج‌ترین ابزارهای اندازه گیری طول و فاصله آشنا شدید که امیدواریم در خرید اینترنتی بهتر به شما کمک کند.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید