تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی چیست؟

در همه بخش‌های صنعت، چه بزرگ و چه کوچک وقتی نیاز به هوای فشرده داشته باشند به سراغ کمپرسورها می‌روند. کمپرسورها در انواع اسکرو یا پیچشی، پیستونی و … ساخته می‌شوند که اسکرو و پیچشی دوتا از پرکاربردترین و شناخته شده‌ترین مدل کمپرسور در آن‌ها است؛ بدون شک تفاوت عملکرد بین این دو دستگاه موجب شده تا بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرند. اما برای همه افرادی که با این دستگاه سر و کار دارند دانستن تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی الزامی است. به همین دلیل ما سعی کردیم تا در این مقاله با بیان تفاوت‌های موجود بین این دو کمپرسور به مقایسه کمپرسور اسکرو و پیستونی بپردازیم.

کاربرد کمپرسورهای پیستونی و اسکرو

برای آگاهی بیشتر در مورد تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی بهتر است در ابتدا با کاربرد آن‌ها آشنا شویم.

۱. کاربرد کمپرسور اسکرو

به دلیل کیفیت بالایی که کمپرسورهای اسکرو در تولید هوای متراکم دارند به مراتب بیشتر از کمپرسورهای دیگر در صنعت استفاده می‌شوند؛ لازم به ذکر است که کمپرسورهای اسکرو در بخش‌های مختلف صنعت استفاده می‌شود و کمتر مصارف غیر صنعتی دارد. کمپرسورها به دو دسته یک پیچه و دو پیچه تقسیم بندی می‌شوند؛ کمپرسورهای دو پیچه از توان و قدرت بالاتری در تولید هوای متراکم برخوردار هستند به همین دلیل هم در بخش‌های مختلف صنعت که به فشار هوای بالا نیاز دارند بیشتر استفاده می‌شود و این یک تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی است.

کمپرسورهای اسکرو را به دو نوع خشک و روغنی هم دسته بندی می‌کنند که هر کدام از آن‌ها در بخش‌های متفاوتی از صنعت استفاده می‌شوند. در صنایع غذایی و بداشتی بیشتر از کمپرسور خشک استفاده می‌کنند؛ زیرا کمپرسورهای روغنی ممکن است در هنگام تولید باد، در خروجی خود روغن را هم به همراه داشته باشند. هرچند که استفاده از کمپرسورهای خشک هیچ‌گونه محدودیتی در صنایع مختلف ندارد، اما لازم به ذکر است که به غیر از صنایع غذایی و بهداشتی، استفاده از کمپرسورهای روغنی رایج‌تر از نوع خشک آن رایج‌تر است.

دلیل محبوبیت کمپرسورهای روغنی در برابر خشک هم اصطلاک پایین قطعات داخلی آن نسبت به خشک است؛ کاهش اصطلاک و جریان داشتن همیشگی روغن درون کمپرسور منجر به طولانی‌تر شدن عمر دستگاه می‌شود. گفتنی است که روغن می‌تواند از بالا رفتن دما و حرارت در کمپرسور جلوگیری کند که آسیب دیدگی دستگاه در برابر گرما را کاهش می‌دهد.

برای درک بهتر تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی باید موارد استفاده کمپرسور اسکرو را بدانیم.

 • در صنایع تولیدی مانند: خودرو سازی، تولید ابزارآلات صنعتی، لوازم خانگی و …
 • در بخش صنایع فرآوری مانند: شیمی، پتروشیمی، معدن، غذایی و ..
 • در صنعت حمل و نقل به ویژه صنایع دریایی و ریلی کاربرد دارد.
 • بخش‌های مختلف تأسیسات مانند صنایع گاز
 • بخش‌های نظامی مانند صنایع دفاعی

تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی چیست؟

۲. کاربرد کمپرسور پیستونی

یک تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی این است که نوع پیستونی به مراتب از اسکرو قدیمی‌تر و در بخش‌های کوچک صنعت به مراتب کاربرد بیشتری دارد. کمپرسور پیستونی را بیشتر برای کارهای کوچک اما با فشار بالا استفاده می‌کنند. از جمله کاربردهای این کمپرسور در واحدهای کوچک صنعتی مانند بسته بندی، تولید بطری‌های آب و نوشابه و … که فشار آن‌ها تا ۳۰ الی ۴۰ بار است استفاده می‌شود. نحوه استفاده از این کمپرسورها به صورت دوره‌ای است زیرا به سیستم خنک کننده مجهز نیستند و نمی‌توانند به طور مداوم کار کنند و این یک تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی است.

در بخش‌هایی که به دبی کم اما فشار زیاد مورد نیاز است کاربرد کمپرسور پیستونی به خوبی خود را نشان می‌دهد. همچنین در صنایع تبرید و تهویه در ظرفیت‌های ۱۸۰۰۰ به بالا می‌توانید به عنوان یک کمپرسور مناسب از نوع پیستونی آن استفاده کنید. تجربه و سابقه عمل‌کرد عالی کمپرسورهای پیستونی در مناطق گرمسیر باعث شده در جنوب کشور برای کولرهای گازی خود از این کمپرسورها استفاده کنند؛ این یک تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی است که در مناطق گرمسیر به وضوح می‌توان آن را دید.

کمپرسور پیستونی بیشتر در مشاغل زیر به کار می‌روند.

 • در انواع کارگاه‌هایی مانند چوب و …
 • گاراژها و تعمیرگاه‌های خودرو
 • کسب و کارهای کوچک
 • کارهای ساختمانی و انواع ساخت و ساز
 • کارهای مربوط به نقاشی و زنگ آمیزی

مزایای کمپرسور اسکرو نسبت به کمپرسور پیستونی

برای مقایسه کمپرسور اسکرو و پیستونی با یک‌دیگر بهتر است که مزایای هر کدام از این کمپرسورها را نسبت به یک‌دیگر بدانیم. به همین دلیل در این بخش تصمیی داریم تا مزیت کمپرسورهای اسکرو نسبت به پیستونی را برای شما بیان کنیم.

 • اولین مزیت کمپرسور اسکرو نسبت به نوع پیستونی آن، در مصرف انرژی است. کمپرسورهای پیستونی ۲۵ الی ۳۰ درصد کمتر از نوع اسکرو بازدهی دارند.
 • کمپرسورهای پیستونی به علت رفت و برگشتی که در مکانیزم خود دارند از لرزش و صدای بیشتری نسبت به کمپرسور اسکرو برخوردار هستند.
 • ساختار پیچی در کمپرسور اسکرو منجر به کوچکتر شدن محصول نهایی نسبت به کمپرسور پیستونی است.
 • در کمپرسورهای اسکرو به علت ساختار و وجود داشتن روغن در آن اصطلاک به مراتب پایین‌تر و عمر قطعات به مراتب بیشتر از کمپرسور پیستونی است.
 • کمپرسورهای اسکرو به علت داشتن سیستم load / unload از مخزن کوچکتری نسبت به مدل پیستونی برخوردار هستند؛ به همین دلیل هزینه تولید مخزن در کمپرسور پیستونی بالاتر است.
 • برای افرادی که تصمیم دارند در بخش‌های صنعتی که با حجم بالای ۲۰۰۰ لیتر سروکار دارند کار کنند؛ کمپرسور اسکرو یک گزینه بسیار مناسب است، زیرا هزینه نگهداری آن نسبت به پیستنونی پایین‌تر است.
 • کمپرسورهای اسکرو قابلیت شبکه شدن را دارند که این قابلیت می‌تواند منجر به کاهش مصرف انرژی منجر شود.
 • سیستم کنترلی در کمپرسورهای اسکرو به مراتب ساده‌تر و مطمئن‌تر از کمپرسور پیستونی است. به همین دلیل تمام عمل‌کرد کمپرسور تحت کنترل کاربر است.
 • کمپرسورهای پیستونی به علت نداشتن فن و سیستم خنک کننده به صورت دوره‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند که این مشکل در کمپرسورهای اسکرو وجود ندارد و کمپرسور توانایی کار به صورت مداوم را دارد.
 • از دیگر مزایای داشتن سیستم خنک کننده در کمپرسورهای اسکرو، وجود هوای خنک در خروجی کمپرسور است. به این شکل کار رطوبت گیری به خوبی انجام می‌شود.
 • خروجی هوا در کمپرسورهای اسکرو به میزان بالایی دارای کیفیت است. برای باقی ماندن کیفیت بالای هوای خروجی فقط کافی است که فیلترهای موجود را به موقع تعویض کنید.
 • کمپرسورهای اسکرو به علت مکانیزمی که دارند دچار رسوب گیری و در نتیجه مشکلات ناشی از آن نمی‌شوند؛ به همین دلیل کیفیت عمل‌کرد آن همیشه ثابت است.
 • عمل‌کرد مناسب سیلندرها در کمپرسورهای اسکرو، یک تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی است که منجر به عمر طولانی سیلندر و کاهش میزان روغن در خروجی است.

مزایای کمپرسور پیستونی نسبت به کمپرسور اسکرو

بدون شک در مقایسه کمپرسور اسکرو و پیستونی مزایای کمپرسور پیستونی هم ارزش‌هایی دارد که توانسته در بین کاربران در بخش‌های کوچک صنعت و به خصوص سیستم‌های سرمایشی جایی برای خود دست و پا کنند. به همین دلیل بهتر است که تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی را بیشتر بدانیم و از مزیت‌های کمپرسور پیستونی نسبت به اسکرو با خبر شویم تا انتخاب بهتری برای کار خود داشته باشیم.

 • اولین و شاید یکی از مزیت‌های مهم در کمپرسورهای پیستونی قیمت مناسب و پایین‌تر آن‌ها نسبت به کمپرسور اسکرو است.
 • در صورتی که کار شما با کمپرسورهایی که حجم آن‌ها از ۲۰۰۰ لیتر کمتر است راه خواهد افتاد، کمپرسور پیستونی را انتخاب کنید؛ زیرا هزینه‌های نگهداری آن به مراتب کمتر از کمپرسور اسکرو است.
 • یکی از مزیت‌های بزرگ در کمپرسورهای پیستونی قابلیت تراکم کنندگی چند گاز به صورت هم زمان است که در کمپرسورهای دیگر وجود ندارد.
 • در صورتی که کمپرسور شما چند پیستون داشته باشد می‌توانید از هر سیلندر برای متراکم کردن یک گاز استفاده کنید.

در آخر

برای مقایسه کمپرسور اسکرو و پیستونی بهتر است همه مطالب گفته شده در بخش‌های قبلی را مطاله کنید. به این شکل می‌توانید به خوبی یکی از کوپرسورهای اسکرو یا پیستونی را که متناسب با نیاز شما است انتخاب کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.