کمپرسور پیستونی ، انواع و مشخصات خرید

کمپرسور پیستونی یکی از انواع کمپرسور است که توان تولید هوای فشرده را دارد و برای تأمین نیاز بخش‌های مختلف صنعت به هوای فشرده استفاده می‌شود. این کمپرسور به علت قابلیت‌های بالایی که دارد بیشتر در صنایع کوچک و به خصوص کارگاه‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به علت هزینه مناسب و ظرفیت بالای کمپرسور پیستونی استفاده گسترده‌ای از آن در سیستم‌های پنیوماتیک می‌شود.

 محدوده بالای فشار در کمپرسور پیستونی توانسته آن‌ها را در نزد کاربران بسیار محبوب کند، به شکلی که بخش بزرگی از بازار کمپرسورها به کمپرسور پیستونی اختصاص یافته است. به همین دلیل ما تصمیم گرفته‌ایم در ادامه این مقاله به توضیح در مورد کمپرسور پیستونی بپردازیم.

قبل از آنکه به معرفی ویژگی های این کمپرسور بپردازیم، لازم به ذکر است که شما برای خرید کمپرسور باد می توانید به فروشگاه اینترنتی ابزار بلوط مراجعه کنید. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط و نحوه خرید، از طریق شماره ۰۲۱۸۸۹۰۱۶۸۷ با ما در تماس باشید.

انواع کپرسور پیستونی

کمپرسورها را در بر اساس معیارهای مختلف دسته بندی می‌کنند که کاربران بر اساس نیاز خود می‌توانند کمپرسور پیستونی مورد نظر خود را انتخاب کند.

 • نحوه قرار گرفتن محور سیلندرها در کمپرسور پیستونی یکی از معیارهای دسته بندی است. این سیلندرها به شکل افقی و قائم قرار می‌گیرند. ( V شکل و مایل)
 • تراکم یکی دیگر از معیارهای دسته بندی در کمپرسور پیستونی است. کمپرسور یک مرحله‌ای، دو مرحله‌ای و سه مرحله‌ای
 • تعداد سیلندرها یک معیار برای دسته بندی هستند. یک سیلندر یا چند سیلندر
 • سیلندر و کارتر از دیگر بخش‌های کمپرسور هستند که به صورت ترکیبی و انفرادی استفاده می‌شوند.
 • میل لنگ و شاتون از دیگر عوامل دسته بندی هستند که منجر به شکل گیری کمپرسور با واسطه و بدون واسطه می‌شود.
 • تعداد حفره‌های کارگر از دیگر معیارهای دسته بندی است.

دسته بندی کمپرسور پیستونی از نظر برودتی

 • ریز : ۳۰۰ کیلو وات در ساعت
 • کوچک: ۳ تا ۲۰ هزار کیلو وات در ساعت
 • بزرگ: بیش از ۹۰ هزار کیلو کالری در ساعت

انواع کپرسور پیستونی

بیشتر بخوانید: آموزش کار با کمپرسور هوا

اجزای کمپرسور پیستونی

تجهیزات صنعتی از قطعات مختلفی تشکیل شده است که برای استفاده صحیح‌تر از آن‌ها بهتر است تا آن‌ها را بهتر بشناسیم. به همین دلیل تصمیم داریم تا اجزای کمپرسور پیستونی را به شما معرفی کنیم.

۱. Air Receiver

این بخش در اصل همان مخزن است. برای ذخیره کردن خوای خروجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فشار کاری این بخش چیزی بین ۸ تا ۱۳ بار است.

۲. Micro Filter

برای این‌که ذرات ریز مانند غبار و دیگر ناخالصی‌ها وارد کمپرسور پیستونی نشود از میکرو فیلتر استفاده می‌کنند که در انواع مختلف به کار برده می‌شود. انواع میکرو فیلتر به شرح زیر است.

 • پری فیلتر
 • میکرو فیلتر اولیه
 • میکرو فیلتر ثانویه
 • میکرو فیلتر سیلیکونی

۳. Dryer Adsorption

از دیگر اجزای کمپرسور پیستونی درایر جذبی است که برای جذب بخار آبی که در مسیر هوای فشرده جریان دارد استفاده می‌شود.

۴. کارتر

کارتر یکی از لوازم کمپرسور پیستونی در کمپرسورهای قائم و V شکل است که مکانیزم میل لنگ، شاتون و روغن کاری را درون آن قرار می‌دهند. به همین دلیل این بخش باید از استحکام بالایی برخوردار باشد زیرا باید نیروی وارد شده از بخش‌های درونی آن را تحمل کند.

۵. سیلندر

یکی دیگر از لوازم کمپرسور پیستونی سیلندر است که از بخش‌های اصلی و مهم آن به شما می‌آید. سیلندرها وظیفه مکش که مهم‌ترین کار در همه کمپرسورها است را برعهده دارد. از دیگر اتفاقات درون سیلندر باید به تراکم رانش مبرد اشار کرد. وظیفه دیگری که سیلندرها دارند تحمل کردن نیروهای وارد شده از فشار گاز، فشردگی رینگ‌ها، فشار مکانیزم میل لنگ و شاتون است.

اجزای کمپرسور پیستونی

۶. پیستون

یکی از اصلی‌ترین اجزای کمپرسور پیستونی همین قطعه است. پیستون عمل مکش هوا به داخل دستگاه را دارد. در کمپرسور پیستونی از انواع پیستون‌های با واسطه، بدون واسطه و … استفاده می‌شود.

۷. رینگ پیستون

گاز‌های متراکم قابلیت نفوذ به کارتر را دارند، به همین دلیل برای جلوگیری از این اتفاق از رینگ‌های فشار استفاده می‌کنند. همچنین برای جلوگیری از خروج روغن، رینگ‌های روغنی به کار برده می‌شوند. این رینگ‌ها باید بر روی شیارهای خودشان بر روی پیستون که از بخش‌های قرار بگیرند.

۸. واسطه

از دیگر لوازم کمپرسور پیستونی واسطه است که با نام کریسکف هم شناخته می‌شود. برای متصل کردن رابط و شاتون از واسطه استفاده می‌کنند. عمل‌کرد این قطعه به صوت متناوب مستقیم الخط است.

۹. شاتون

برای وصل کردن میل لنگ به پیستون و همچنین اتصال پیستون به واسطه از شاتون استفاده می‌شود. شاتون را به طور عموم از فولاد می‌سازند، البته نوع چدنی آن هم وجود دارد. شاتون دارای دو سر است که یکی از آن‌ها  دارای اتصال ثابت و دیگری دارای اتصال جدا شونده است.

۱۰. میل لنگ

میل لنگ یک محور دوار است که انرژی و قدرت موتور را از طریق شاتون می‌گیرد. در نتیجه این کار باعث حرکت پیستون که در داخل سیلندر است می‌شود. میل لنگ یکی از مهم‌ترین اجزای کمپرسور پیستونی است که استحکام بالای آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

۱۱. سیستم روغن کاری

کمپرسور پیستونی به علت فعالیتی که دارد نیازمند آن است که روغن کاری شود. روغن کاری در این دستگاه به علت گرم شدن و اصطکاک بین قطعات آن است. همچنین روغن کاری می‌تواند به آب بندی بهتر دستگاه کمک کند.

۱۲. سیستم خنک کننده کمپرسور

در هنگام کار لوازم کمپرسور پیستونی دچار اصطکاک می‌شوند. به علاوه این دمای دستگاه هم بالا می‌رود. به همین دو دلیل گفته شده نیاز است تا کمپرسور پیستونی در هنگام کار خنک شود. خنک کردن کمپرسور پیستونی موجب عمل‌کرد بهتر آن و نگهداری بهتر روغن و قسمت‌های روغن کاری شده می‌شود.

نحوه کار کمپرسور پیستونی

مکش، تراکم و تخلیه از عملیات‌های اصلی در نحوه کار کمپرسور پیستونی است. عمل مکش در کمپرسور پیستونی با رفت و برگشت پیستون انجام می‌شود که هم‌زمان با آن، دمش هم صورت می‌گیرد. برای به حرکت درآمدن پیستون‌ها از میل لنگ استفاده می‌شود؛ نیروی مورد نیاز میل لنگ را موتور تأمین می‌کند. هر دوره از رفت و برگشت پیستون‌‌ها از سه حرکت مکش، تراکم و تخلیه شکل گرفته است؛ گازهای وارد شده به کمپرسور به شکل مقطعی است به همین دلیل وجود لرزش در کمپرسور پیستونی امری طبیعی است.

شرایط و موقعیت مبرد که دور پیستون قرار گرفته است، کمپروسورها را به دو نوع یک مرحله و دو مرحله‌ای دسته بندی می‌کند. به این شکل که اگر مبرد فقط در یک طرف پیستون عمل فشرده شدن را انجام دهد به آن کمپرسور تک مرحله‌ای گفته می‌شود. اما در صورتی که تراکم بعد از یک سمت پیستون در سمت دیگر آن هم انجام شد به آن کمپرسور دو مرحله‌ای گفته می‌شود.

لازم به ذکر است که آمپر کمپرسور پیستونی بالا است و جریان زیادی را از برق می‌کشد. به همین دلیل برای بهترین حالت در نحوه کار کمپرسور پیستونی باید از ثبات در منبع انرژی (برق) خود اطمینان حاصل کنید.

بیشتر بخوانید: کمپرسور اسکرو

کاربرد کمپرسورهای پیستونی

کمپرسور پیستونی توانایی کار کردن در بخش‌های مختلف صنعتی و کارگاهی دارد. از جمله کاربرد این دستگاه‌ها بخش سرمایشی است که آمپر کمپرسور پیستونی هم مانند موتورهای به کار رفته در تولید سردخانه‌ها بالا است. از دیگر کاربردهای کمپرسور پیستونی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • رنگ آمیزی و نقاشی صنعتی
 • کمپرسور پیستونی کولر گازی
 • پنجرگیری‌ها
 • استفاده در کارهای عمرانی، ساختمانی و …

بهترین برند کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی بیتزر یکی از بهترین برندهای کمپرسور در ایران است که به شکل باز و نیمه بسته در اختیار استفاده کنندگان کمپرسور قرار می‌گیرد. از دیگر برندهای موجود در بازار کمپرسورها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دانفوس
 • کوپلند
 • کولترن
 • بوک
 • دورین
 • LG
 • سکاپ

بیشتر بخوانید: بهترین کمپرسور باد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.