پرینترهای سه بعدی، آینده‌ی ساخت و ساز

پرینترهای سه بعدی در جهان پیشرفته‌ی امروز به یکی از نگرانی‌های استادکارهای ساخت و ساز تبدیل شده‌اند. تکنولوژی پرینترهای سه بعدی این روزها می‌تواند اجسامی بزرگ‌تر از قطعه‌های بازی شطرنج را تولید کند.

جدیدترین انواع این ابزارهای تکنولوژی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند سازه‌های بزرگ‌تر را با موادی مثل فولاد و بتن پرینت کنند. تصویر زیر یک پل ۱۲ متری را نشان می‌دهد که توسط یک پرینتر سه بعدی رباتیک در هلند تولید شده است.

ساخت و ساز پل

تصویر دیگری که در پایین مشاهده می‌کنید، خانه‌ای کوچک از بتن را نشان می‌دهد که پرینتر سه بعدی یک شرکت استارتاپ در سانفرانسیسکو آن را پرینت کرده است.

ساخت خانه بتنی

استادکارهای عرصه‌ی ساخت و ساز باید نگران باشند؟

بعید به نظر می‌رسد که پرینترهای سه بعدی بتوانند جایگزین روش‌های همیشگی ساخت و ساز باشند؛ البته این مساله به سرعت پیشرفت علم و تکنولوژی در این زمینه بستگی دارد. جان هینسورث، یکی از مهندس‌های این عرصه معتقد است: «تا زمانی که به زیبایی اهمیت ندهید و تنها مساله‌ی زمان و سرعت عمل در کار باشد، پرینترهای سه بعدی به میدان خواهند آمد.»

به بیان بهتر، پرینترهای سه بعدی در روند ساخت و ساز اجسام و سازه‌هایی ساده و پایه‌ای موثر هستند و معیارهای زیبایی‌شناسی و ظرافت را در نظر نمی‌گیرند.

امنیت و مقاومت نیز از دیگر نگرانی‌هایی است که در سازه‌های ساخته شده توسط پرینترهای سه بعدی وجود دارد. مدیر اجرایی یکی از شرکت‌های مبتنی بر پرینت سه بعدی می‌گوید: «اگر به فکر ساختن خانه یا ساختمان‌ها با پرینتر سه بعدی هستید، باید دوام و ثبات آن را در نظر بگیرید.»

از دیگر دلایلی که روند ساخت و ساز با پرینترهای سه بعدی را کاهش می‌دهد، تنظیم و میزان کردن سازه‌هایی است که با این پرینترها تولید می‌شوند؛ این در حالیست که استادکارها به‌خوبی می‌توانند سازه‌ها را روی هم قرار دهند و ساختمان‌هایی با ایمنی بالا بسازند.

بنابراین جای نگرانی نیست. پرینتر سه بعدی نمی‌تواند جایگزین شما در محل کار شود؛ حداقل تا مدتها!

منبع : ویکی پدیا

۵۰%
امتیازات

امتیاز دهی به این مقاله

امتیازات این مقاله بر اساس کیفیت اطلاعات فنی و بررسی مقالات مشابه در اینترنت در نظر گرفته شده است .

  • کیفیت اطلاعات فنی و آموزشی
  • تصاویر و ویدئو مقاله

شما نیز میتوانید به این مقاله امتیاز دهید برای این کار کافیست میزان رضایت خود را با تعداد ستاره ها مشخص کنید .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.