راهنمای خرید تراز ؛ آشنایی با انواع تراز و کاربرد آنها

ترازها از مهم‌ترین ابزار اندازه‌گیری به شمار می‌روند. بررسی برآمدگی‌ها، ناصافی سطوح و زاویه‌ها یکی از اصلی‌ترین بخش‌های پروژه‌های ساخت و ساز است. بنابراین قصد داریم در این متن از راهنمای خرید تراز به شما کمک کنیم تا مناسب‌ترین تراز با پروژه‌های خود را انتخاب کنید.

راهنمای خرید تراز

تراز از ابزار دستی ثانویه‌ی خانگی هستند و به ندرت در جعبه ابزار خانگی افراد دیده می‌شود. با اینحال برای بسیاری از پروژه‌های کوچک و بزرگ کاربرد دارند؛ علاوه بر این، قیمت بالایی ندارند و به‌آسانی می‌توان از آنها استفاده کرد. با راهنمای خرید تراز متوجه می‌شویم که این ابزار چکونه عمل می‌کند و چه کاربردهایی دارد.

عملکرد تراز چگونه است؟

ترازها برای مشخص کردن میزان افقی بودن سطوح استفاده می‌شوند. رایج‌ترین مدل‌های این ابزار اندازه گیری از کپسول‌های شیشه‌ای برخوردار هستند که مایعی درون آنها دیده می‌شود. حبابی که در این مایع وجود دارد، میزان افقی بودن سطوح را به نسبت سطح زمین نشان می‌دهد. ترازهایی که طول بیشتری دارند، از کپسول‌های شیشه‌ای بیشتری برخوردار هستند؛ به همین دلیل، این ترازها به‌خوبی می‌توانند برجستگی‌های عمودی در سطوح بزرگ‌تر را مشخص کنند.

استادکارها معمولا از ترازها‌یی با طول بیشتر استفاده می‌کنند؛ ترازهایی که بیش از ۶۰، ۱۲۱ و ۱۸۲ سانتیمتر طول دارند. اما برای کارهای خانگی بهتر است که ترازهای کوتاه‌تر را انتخاب کنید. برای مثال، تراز ۱۵ سانتی‌متری برای صاف کردن قاب عکس روی دیوارها مناسب است.

قبل از خرید تراز به این نکات توجه کنید

  • برای چه کاری به تراز احتیاج دارید؟ پروژه و کار خود را در نظر بگرید و تراز مناسب با همان کار را انتخاب کنید.
  • برای ساختن دیوارهای تزیینی، سنگفرش و کار با الوار و چوب باید ترازی را انتخاب کنید که طول بیشتری دارد. این ترازها اندازه‌های دقیق‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهند.
  • اکثر تراز‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توان از آنها به عنوان خط کش نیز استفاده کرد.
  • برخی از ترازها به صورت مگنتی طراحی شده‌اند که کار با سطوح فلزی را آسان‌تر می‌کنند.
  • ترازهایی که مجهز به چراغ هستند، برای کار در محیط‌های تاریک طراحی شده‌اند.

 

در این متن از راهنمای خرید تراز قصد داریم برخی از رایج‌ترین مدل‌های تراز را معرفی کنیم. با فروشگاه اینترنتی ابزار بلوط همراه شوید.

تراز دو طرفه -راهنمای خرید تراز

این تراز که معمولا در اندازه‌های کوچکی تولید می‌شود، میزان افقی و عمودی بودن سطح را به صورت همزمان اندازه گیری می‌کند.

طراز دیجیتال -راهنمای خرید تراز

تراز دیجیتالی که با باتری کار می‌کند، به نمایشگر کوچکی مجهز می‌شود که میزان صافی سطوح را به درجه، درصد و اینچ یا سانتی‌متر نشان می‌دهد.

تراز لیزری -راهنمای خرید تراز

تراز لیزری می‌تواند علاوه بر اندازه گیری برآمدگی‌ها و صافی سطوح، فاصله‌ها را نیز اندازه گیری کند. تراز لیزری در مدل‌های کوچک دستی و بزرگ مجهز به سه‌پایه عرضه می‌شود.

تراز چسبان

ترازی که در تصویر مشاهده می‌کنید به گونه‌ای طراحی شده که به هسته‌ی سطوح سنگی و سخت یا رشته‌ها متصل می‌شود و میزان صافی آنها را مشخص می‌کند.

شاغول

شاقول نوعی تراز است که برخلاف سایر مدل‌های تراز از کپسول شیشه‌ای برخوردار نیست. این ابزار از جاذبه‌ی زمین برای اندازه گیری عمودی بودن سطوح استفاده می‌کند. شاقول معمولا برای اندازه گیری تیرک‌های بلند چوبی یا فلزی و تراز کردن کاغذ دیواری کاربرد دارد.

تراز

این تراز که معمولا در مدل‌های مگنتی و مجهز به بند لاستیکی عرضه می‌شود، می‌تواند میزان افقی و عمودی سطوح را به صورت همزمان اندازه گیری کند. این ابزار با بند لاستیکی یا از طریق آهنربا به تیرک‌های بلند چوبی یا فلزی، میله‌ی پرچم‌ها، لوله‌های آب، نرده‌ها و پرچین‌ها متصل می‌شود و زاویه‌ی آنها با سطح زمین و صافی سطح را اندازه گیری می‌کند.

تراز آهنگری

تراز استاندارد یا نجاری، رایج‌ترین نوع تراز اندازه گیری است که معمولا در طول‌های ۲۴ تا ۹۶ اینچ (۶۰.۹۶ سانتی‌متر تا ۲.۴۳ متر) تولید می‌شود. این تراز همچنین در جنس‌های مختلف چوبی، آلومینیوم و رزین در دسترس قرار می‌گیرد.

تراز بنایی

تراز بنایی برای اندازه گیری برآمدگی و صافی سطوح در فضاهای کوچک طراحی شده است. این تراز در اندازه‌های ۶ تا ۹ اینچ (۱۵.۲۴ تا ۲۲.۸۶ سانتیمتر) تولید می‌شود. این تراز همه‌کاره به راحتی در جعبه ابزار یا جیب استادکار قرار می‌گیرد.

نحوه‌ی استفاده از تراز

کار کردن با این ابزارهای اندازه گیری بسیار ساده است. تراز را به صورت افقی روی سطح قرار دهید تا میزان صافی و تراز بودن آن را مشخص کند. اگر حباب‌ها دقیقا در میانه‌ی کپسول شیشه‌ای قرار بگیرند، بدان معناست که سطح شما کاملا صاف است. به همین سادگی.

نکته: هنگام کار کردن با ترازهای بلندتر مراقب باشید تا کپسول‌های شیشه‌ای آسیب نبینند. ترازهای جدیدتر معمولا از کپسول‌های پلاستیکی برخوردار هستند.

نگهداری از ترازها

  • مراقب کپسول‌های شیشه‌ای یا پلاستیکی باشید.
  • در صورت شکسته شدن آنها پیشنهاد می‌کنیم که تراز جدیدی بخرید و از تعمیر کپسول قبلی خودداری کنید.
  • در انتهای ترازهای بلندتر معمولا سوراخی تعبیه می‌شود که برای آویزان کردن تراز طراحی شده است.

منابع : Wikipedia , Hultafors

در صورت نیاز میتوانید انواع تراز دیجیتالی ، و لیزری را در فروشگاه ابزار بلوط با کمترین قیمت بازار تهیه کنید .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خرید انواع تراز
انواع تراز بنایی ، دستی ، لیزری و ...
مشاهده محصولات