تفاوت پمپ و کمپرسور در ساختار و عملکرد چیست؟

خیلی از بخش‌های صنعت به یکدیگر شبیه است و حتی بخش‌هایی از علوم مهندسی در شاخه‌های مختلف با یک‌دیگر یکسان است؛ این موضوع در بعضی از قطعات هم وجود دارد. گاهی اوقات شباهت عملکرد دو وسیله به یک‌دیگر می‌تواند برخی از فعالین در حوزه فنی را دچار اشتباه کند و این افراد یک دستگاه را با دستگاهی دیگر اشتباه بگیرند. دو مورد از این تجهیزات صنعتی که شباهت‌هایی به هم دیگر دارند پمپ و کمپرسور هستند. شاید در نگاه اول فکر کنید تفاوت پمپ و کمپرسور موضوع مهمی نیست و این دو دستگاه عمل‌کردی شبیه به هم دارند، اما این چنین نیست. به همین دلیل ما قصد داریم در این مقاله شما را با تفاوت پمپ و کمپرسور بیشتر آشنا کنیم.

برای خرید انواع کمپرسور باد می توانید به فروشگاه ابزار بلوط مراجعه کنید. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط خرید و قیمت ها می توانید از طریق شماره ۰۲۱۹۱۰۷۰۳۷۹ با ما در تماس باشید.

تفاوت پمپ و کمپرسور چیست؟

تفاوت در اصل عملکرد پمپ و کمپرسور

اساسی‌ترین تفاوت پمپ و کمپرسور در عملکرد آن‌ها است؛ واضح است که اساس کار پمپ جابه‌جا کردن سیال است ( مایع و گاز)، یعنی سیال را از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر انتقال می‌دهد، اما در این بین سرعت انتقال آن را افزایش می‌دهد. اما کمپرسورها گاز را به شکل فشرده در می‌آورند و به طور معمول آن را در جایی ذخیره می‌کنند و بعد از آن عمل پمپاژ را انجام می‌دهند، تا برای مصارفی که گاز فشرده شده نیاز است استفاده شوند. پمپ‌ها به طور عموم هم با مایعات و هم با گازها کار می‌کنند اما کمپرسورها با گازها سروکار دارند زیرا مایعات خود به صورت فشرده هستند.

فرق در ساختار پمپ و کمپرسور

تفاوت پمپ و کمپرسور در بخش ساختار بسیار متفاوت است. دلیل این موضوع هم کاربردهای گسترده و گوناگون این تجهیزات صنعتی است. به این ترتیب برای هرکار خاص در صنعت یک نوع کمپرسور یا پمپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما هم پمپ و هم کمپرسورها بر اساس اصولی که کار می‌کنند، سیالی که قرار است استفاده شود و نوع ساختار دسته بندی می‌شوند. به همین دلیل برای درک بهتر تفاوت در ساختار این دو دستگاه به معرفی بخش‌های اصلی آن‌ها می‌پردازیم.

۱. بخش های اصلی پمپ

 • محفظه یا همان پوشش
 • پروانه
 • موتور
 • شفت
 • شیارها و نوع پیچش آن‌ها

پمپ

۲. ساختار کمپرسور

 • موتور
 • مخزن ذخیره سازی
 • بخش تخلیه
 • فیلتر ورودی
 • شیرها

کمپرسور

کاربرد پمپ و کمپرسور در بخش های مختلف صنعت

پمپ‌ها و کمپرسورها از جمله تجهیزات رایج در بخش‌های مختلف صنعت هستند. کاربرد پمپ‌ها و کمپرسورها بسیار گسترده است، به گونه‌ای که در همه بخش‌ها مانند کارگاه‌ها، کارخانه‌جات و صنایع سنگین از این دستگاه‌ها استفاده می‌شود. اما فرق پمپ و کمپرسور یکی از عواملی است که کاربرد آن‌ها را بهتر مشخص می‌کند. یکی از متداول‌ترین نمونه‌های کاربرد پمپ‌، استفاده آن‌ها در منازل است؛ پمپ‌های آب که باعث افزایش فشار آب می‌شوند و به این شکل آب به بخش‌های بالایی ساختمان هم می‌رسد؛ این نوع استفاده از پمپ یکی از گسترده‌ترین کاربردهای این دستگاه است. همچنین از دیگر کاربردهای پمپ در منازل می‌توان به ماشین‌های لباسشویی اشاره کرد که برای خروج آب ماشین و انتقال آن به فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ماشین‌ها، هواپیماها، کشتی‌ها و … هم دارای پمپ هستند. در این وسیله‌ها پمپ‌های روغن، پمپ سوخت، پمپ خنک کننده و … استفاده می‌شود. پمپ‌ها در صنایع مختلفی استفاده می‌شوند که در هر بخش کاربردهای متفاوتی را دارند. به عنوان مثال می‌توان به پمپ‌های تهویه هوا، فشار و … اشاره کرد. از کمپرسورها بیشتر در بخش‌های سرماسازی مانند سردخانه، یخچال و … استفاده می‌شود. اما در بخش‌های دیگر صنعت مانند صنایع سنگینی همچون پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و … هم از انواع کمپرسورها استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای کمپرسورها می‌توان به استفاده آن‌ها در بخش‌های پنیوماتیک، نیوماتی و … نام برد که کاربرد گسترده‌ای در بخش‌های ابزاردقیق و اتوماسیون صنعتی دارد.

بیشتر بخوانید: انواع کمپرسور باد

مقایسه پمپ در برابر کمپرسور

در ادامه توضیحات در مورد تفاوت پمپ و کمپرسور به مقایسه این دو تجهیز صنعتی می‌رسیم. با این مقایسه بهتر تفاوت پمپ و کمپرسور می‌توانیم درک کنیم.

 • در پمپ‌ها با افزایش پیدا کردن انرژی جنبشی سیال فشار هم بالاتر می‌رود. اما در کمپرسورها با کاهش فضای سیال انرژی پتانسیلی افزایش پیدا می‌کند.
 • پمپ‌ها را هم برای گاز و هم برای مایعات به کار می‌برند، اما کمپرسورها فقط برای گازها به کار می‌روند.
 • در پمپ‌ها سیالی که در ورودی قرار می‌گیرد بدون تغییر حجم در خروجی ظاهر می‌شود. اما در کمپرسورها گاز ورودی در خروجی حجم کمتری دارد و فشرده شده است.
 • در پمپ‌ها تغییر فشار سیال الزامی نیست اما تغییر فشار در کمپرسورها الزامی است.
 • پمپ‌ها توانایی ذخیره کردن سیال را ندارند، اما کمپرسورها قابلیت ذخیره سازی سیال را دارد.
 • قیمت پمپ‌ها به مراتب از کمپرسورها گرانتر است.

خلاصه تفاوت پمپ و کمپرسور

پمپ یک نوع دستگاه هیدرولیک است که می‌تواند با عمل‌کرد خود انرژی سیالات را تغییر دهد و تغییر جریان این انرژی از طریق ماشین انجام می‌شود. در بخش‌های علمی پمپ‌ها را از نظر جابه‌جایی به دو بخش پمپ‌های دینامیکی و پوزیتیو یا همان مثبت تقسیم بندی می‌کنند. پمپ‌های دینامیکی از طریق سرعت بخشیدن به سیال موجب جابه‌جایی آن می‌شوند؛ خصوصیت بارز پمپ‌های دینامیکی این است که انرژی را به صورت پیوسته به سیال منتقل می‌کند.

اما در مقابل پمپ‌های جابه‌جایی مثبت هستند که سیال از یک سمت توسط پمپ به داخل کشیده می‌شود و بعد از انجام این عمل که یک سیکل کاری نامیده می‌شود از سمت دیگر پمپ خارج می‌شود. پمپ‌های جابه‌جایی مثبت توانایی این را دارند که میزان معینی را بدون تأثیر گرفتن از شرایطی مانند ارتفاع جابه‌جا کنند.

اگر بخواهیم کمپرسور را به زبان ساده توضیح دهیم باید بگوییم که این تجهیز یک وسیله فشرده سازی هوا یا گاز است. زمانی که کمپرسور عمل فشرده سازی هوا را انجام می‌دهد گرما ایجاد می‌شود و درجه حرارت بالا می‌رود. به این معنی که بخشی از انرژی مکانیکی صرف شده برای فشرده سازی هوا برای افزایش دمای هوا یا گاز فشرده شده به کار می‌رود.

هم پمپ‌ها و هم کمپرسورها در بخش‌های مختلف صنعتی مانند معدن، ساخت و ساز، متالورژی، صنایع فرآوری مانند نفت و گاز، تجهیزات سرمایشی و … به کار می‌روند اما قابلیت کار کردن به جای یکدیگر ندارند و همیشه دقت داشته باشید که فرق پمپ و کمپرسور را نادیده نگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.