تیز کردن تیغ اره نواری ؛ چطور تیغ اره نواری را تیز کنیم؟

اره نواری ابزاری است با قابلیت‌های همه‌کاره‌ی بی‌همتا که برای برش‌‌های خمیده و اشکال نامنظم استفاده می‌شود. این ابزار زیر مجموعه ابزار نجاری می باشد و می‌تواند الوارهای ضخیم را نیز برش دهد؛ اما راز عملکرد بهتر ابزار در این است که از تیغ کاملا تیز استفاده کنید. اما چه روش‌هایی برای تیز کردن تیغ اره نواری موثر هستند. در ادامه به این پرسش پاسخ می‌دهیم.

کیفیت تیغ اره نواری در ایجاد شکل نهایی کار نقش مهمی دارد. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که تیغه‌های جدیدتر و تیزتر را جایگزین تیغه‌های قبلی کنند؛ با اینحال به‌راحتی می‌توانید با تیز کردن تیغ اره نواری ، عملکرد آن را بهبود ببخشید. فراموش نکنید که قبل از تعویض تیغ اره نواری حداقل می‌توانید دو تا سه مرتبه آن را تیز کنید.

برای تیز کردن تیغ اره نواری دو گزینه پیش رو دارید؛ می‌توانید تیغه‌ها را به صورت دستی تیز کنید یا اینکه از ماشین‌های تیزکن مکانیکی استفاده کنید. در ادامه روش تیز کردن دستی را به شما آموزش می‌دهیم؛ با فروشگاه اینترنتی ابزاربلوط همراه شوید.

تیز کردن تیغ اره نواری به‌ روش دستی

شاید تصور کنید که با وجود تعداد زیاد دندانه‌های تیغه، تیز کردن آن کاری پیچیده و دشوار باشد، اما اینطور نیست. علاوه بر این، روش تیز کردن دستی بسیار مقرون به صرفه است و نیازی به خرید ماشین‌های مکانیکی تیزکن ندارید.

گاهی اوقات تنها کافیست که دندانه‌های آسیب‌دیده یا کند شده را تیز کنید؛ اما در اکثر مواقع بهتر است که تمام تیغه را تیز کنید تا شاهد بهترین عملکرد اره نواری باشید.

قبل از شروع کار باید وسایل زیر را تهیه کنید:

 • دستکش و عینک ایمنی
 • سنگ تیزکن مسطح
 • سمباده دستی فلزی و فرز انگشتی
 • اره نواری یا گیره‌ی محکم کننده‌ی دست‌ساز

تیغ اره نواری

با در اختیار داشتن این وسایل می‌توانید کارتان را شروع کنید. فراموش نکنید که در هنگام تیز کردن تیغه نباید به لبه‌ها فشار وارد کنید و زاویه‌ی دندانه‌ها را تغییر دهید. برای تیز کردن تیغ اره نواری مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. اگر تیغه را از اره نواری جدا کرده‌اید، پس به گیره‌ی محکم کننده نیاز دارید که از تکان خوردن تیغه جلوگیری کند. در غیر اینصورت می‌توانید تیغه را به همان اره نواری متصل کرده و کار را شروع کنید. البته فراموش نکنید که اتصال برق دستگاه را قطع کنید.
 2. برای تیز کردن لبه‌ی بالایی دندانه‌ها باید سنگ تیزکن را در راستای دندانه‌ها قرار دهید. باید سنگ را به موازات دندانه‌ها و عمود بر سطح تیغ حرکت دهید‌. همزمان که تیغه را به سمت عقب حرکت می‌دهید، باید سنگ را در ردیف دندانه‌ها بکشید. با حرکت دادن تیغه، دندانه‌های بیرون زده با سنگ تماس پیدا می‌کنند و تیز می‌شوند.
 3. برای تیز کردن لبه‌ی پشتی دندانه‌ها باید از سمباده دستی یا فرز انگشتی (دور کند) استفاده کنید و آن را در زاویه‌ی کمی با لبه‌ها قرار دهید؛ سپس باید تیغه را به سمت عقب حرکت دهید.
 4. اگر از فرز انگشتی استفاده می‌کنید، باید مته‌ای را انتخاب کنید که با اندازه‌ی خمیدگی بین دندانه‌ها متناسب باشد. در صورت استفاده از سمباده‌ی دستی نیز باید اندازه‌ی این فاصله‌ها را در نظر بگیرید. فرز یا سمباده را به‌آرامی روی قسمت‌های مورد نظر بکشید.
 5. برای تیز کردن قسمت‌های برنده‌ی دندانه‌ها (لبه‌ی بیرونی خمیدگی‌های زیر نوک دندانه‌ها) باید مته‌ی مناسب با فرز یا سمباده‌ی گرد را انتخاب کنید.
 6. در آخر باید دندانه‌ها را بررسی کرده و گرده‌های حاصل از سمباده کردن را پاک کنید.

صرفه‌جویی در وقت و انرژی با دستگاه مکانیکی تیزکن

تیز کردن تیغ اره نواری با دست در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کند؛ با اینحال می‌تواند خسته‌کننده و زمان‌بر باشد. اگر اره نواری‌های زیادی دارید و دائما باید تیغه‌های آنها را تیز کنید، بهتر است از ماشین‌های تیزکننده استفاده کنید. دستگاه‌هایی که برای تیز کردن تیغه‌ها طراحی شده‌اند،‌ این پروسه را دقیق‌تر و بهتر انجام می‌دهند؛ علاوه بر این در زمان و انرژی نیز صرفه‌جویی می‌کنند.

منبع : ویکی پدیا

۷۵%
امتیازات

امتیاز دهی به این مقاله

امتیازات این مقاله بر اساس کیفیت اطلاعات فنی و بررسی مقالات مشابه در اینترنت در نظر گرفته شده است .

 • کیفیت اطلاعات فنی و آموزشی
 • تصاویر و ویدئو مقاله

شما نیز میتوانید به این مقاله امتیاز دهید برای این کار کافیست میزان رضایت خود را با تعداد ستاره ها مشخص کنید .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.