پمپ کف کش چیست؟

همانطور که می دانید پمپ کف کش از جمله پمپ هایی است که به منظور انتقال سیالاتی همچون آب مورد استفاده قرار می گیرد. این پمپ از نظر ساختاری همچون توربین عمودی است و به واسطه یک موتور الکتریکی به حرکت در می آید. یکی از مهمترین اجزای پمپ کف کش، پمپ گریز است که کاربرد زیادی دارد و نقش مهمی دارد.

به طور کلی اجزای پمپ کف کش شامل پروانه، موتور، حلزون، محور، مکانیکال سیل، کابل و ملحقات می باشد که در سه نوع استیل، چدنی و برنز ساخته می شود. توصیه می شود افراد از مدل استیل این محصول برای انجام امور خود استفاده کنند چرا که گاهی این آب ها خواص از بین رفتگی و خوردگی دارند و چنانچه جنس آن غیر از استیل باشد نمی تواند قابلیت محافظتی خود را حفظ نماید.

یکی از مهمترین نکاتی که پیرامون پمپ کف کش نقش اساسی دارد قدرت موتور، میزان آبدهی و… می باشد که در زمان ساخت و تهیه آنها باید به این موارد توجه شود. این پمپ ها به گونه ای ساخته شده است که در زمان استفاده انرژی کمی مصرف می کند و در مصرف برق صرفه جویی می شود. از دیگر اجزای پمپ کف کش الکتروموتور است که در دو نمونه و مدل تک فاز و سه فاز به بازار عرضه می شود که به بهترین و بالاترین شکل عمل می کند.

یکی از نکات قابل توجه پیرامون پمپ کف کش این است دارای درجه حفاظت است و این توانایی را دارد که به صورت کامل در سیال جریان داشته باشد. چنانچه بخواهیم به چگونگی کارکرد این نوع پمپ اشاره کنیم بی شک دلیل اصلی آن اتصال و ارتباط موتور با پروانه داخل محفظه است به گونه ای که مایعات زمانی که به پمپ وارد می شود پروانه ها شروع به چرخش می کنند و ماده سیال را به جریان درآورده و جابجا می کند که در نهایت منجر به تخلیه آن می شود.

نکته: با توجه به اینکه تمامی پمپ ها پس از مدت زمانی که شروع به فعالیت می کنند نیاز به خنک شدن دارند از این رو پمپ کف کش نیز برای خنک شدن موتور خود از آبی که در آن موجود است استفاده می کند. چنانچه جریان آب در این پمپ کم باشد ممکن است موتور آن از کار بیفتد و خسارات و عواقب جدی تری به دنبال داشته باشد.

ویژگی ها و مزایای مهم پمپ کف کش

با توجه به اینکه پمپ کف کش نقش عمده ای در انتقال آب در پروژه های صنعتی ایفا می کند، این پمپ وظیفه تعیین شده ای در این خصوص دارد و در برابر آب و محیط هایی که دارای رطوبت می باشد از خود مقاومت زیادی نشان می دهد. این نوع پمپ از این قابلیت برخوردار است که همراه با فلوتر برقی مورد استفاده قرار بگیرد. چنانچه بخواهیم این نوع پمپ که در زمان فعالیت، آب در آن وجود دارد را با پمپی که فاقد آب می باشد مقایسه کنیم می توان به دوام و مقاومت آن اشاره کرد به عبارتی پمپی که دارای آب است کمتر دچار خرابی و آسیب می شود.

یکی از مهمترین نکات پیرامون پمپ کف کش ارتفاع است لذا ارتفاع پمپ باید از ارتفاع مورد نظر بیشتر باشد. به طور کلی سایز و اندازه قطر لوله خروجی از پمپ دارای اهمیت زیادی است به هر اندازه قطر لوله بزرگتر باشد میزان آب خارج شده نیز بیشتر است. نکته قابل توجه این است قطر و اندازه این لوله امری متغیر است و می توان آن را کم و زیاد کرد اما باید برای جلوگیری از آسیب و فشار به پمپ، سایز استاندارد آن را مورد استفاده قرار داد.

یکی از مهمترین ویژگی های پمپ کف کش تنظیم و کنترل آسان و خودکار آنهاست به عبارتی این پمپ ها پس از انتقال مقدار مشخصی از آب به صورت خودکار فعالیتشان متوقف می شود. این فعالیت را می توان با استفاده از تابلو برقی و در مواقعی با بهره گیری از قطع کن های برقی می توان انجام داد. به عبارتی این نوع پمپ گاهی اوقات می تواند به صورت خشک و بدون آب نیز فعالیت خود را انجام دهد که دراین صورت توصیه می شود از پمپ کف کش فلوتردار استفاده شود.

ویژگی ها و مزایای مهم پمپ کف کش

کارکردهای مهم پمپ کف کش

با توجه به مطالب فوق الذکر پمپ کف کش دارای انواع گوناگونی است که از جمله آنها پمپ ساده، پمپ فلوتردار، پمپ سه فاز، پمپ تک فاز، پمپ خازن داخل، پمپ خازن بیرون و… می باشد. علی الرغم انواع مختلف این محصولات کارکردهای مختلفی نیز برای آنها در نظر گرفته شده است که عبارت است از:

  • پمپاژ کردن و انتقال آب های صاف و تمیز
  • پمپاژ کردن و انتقال مایعات رقیق
  • تخلیه و خروج آب استخرها و مخازن و انتقال آنها
  • تخلیه و خروج مخزن های آب و مایعات مختلف
  • تخلیه آب از چاه ها
  • آبیاری کردن مزارع، باغ ها، گلخانه ها و باغچه های بزرگ
  • پمپاز کردن آبی که ویژه و مخصوص مصارف خانگی و نوشیدن است
  • تخلیه پساب های فاضلاب با غلظت کم و ناچیز
  • تخلیه آب ها و پساب های پس از باران
  • کف شکنی

نکته: یکی از مهمترین مسائلی که در حیطه پمپ کف کش مد نظر قرار می گیرد عمق غوطه وری است و باید عملکرد آن بالاتر از ارتفاع باشد چرا که در غیر این صورت میزان برق مصرفی بیش از حد خواهد بود و این امر سبب متوقف شدن فعالیت این سیستم می شود.

گاهی اوقات پمپ کف کش می تواند در نوع دست دوم خود مورد استفاده قرار بگیرد که در این صورت به سبب استهلاک قسمت های مختلف عملکرد آن با آسیب هایی همراه است. مکش در این دستگاه امری مهم و اساسی است که به قدرت و توان آن بستگی دارد و چنانچه مشکلی در آن مشاهده شود کارکرد آن متوقف می شود. نصب پمپ کف کش دارای اهمیت فوق العاده ای است و چنانچه این کار به صورت غیر اصولی و غیر استاندارد صورت بگیرد دمای آن به سرعت افزایش یافته و موتور گرم می شود و ارتعاش آن با مشکلاتی همراه می باشد.

کارکردهای مهم پمپ کف کش

نکاتی مهم پیرامون پمپ کف کش

یکی از نکات مهم پیرامون پمپ کف کش بازدید و بررسی شرایط عملیاتی در نظر گرفتن سرعت، دما، ارتعاش و … است تا از بروز مشکلات و آسیب های جدی در این زمان جلوگیری شود به عبارتی نقص های موجود در این پمپ اگر به سرعت شناخته شود می توان به تعمیر آن اقدام کرد اما اگر بررسی آن با تاخیر باشد می تواند منجر به توقف عملکرد آن شود.

یکی از مهمترین نکات پیرامون پمپ کف کش برند این محصول است که بیانگر محبوبیت آن است. شرکت های مختلف اقدام به ساخت پمپ های مختلف کرده که دارای کیفیت های گوناگون می باشد. طراحی و ساختار پمپ کف کش نیز برای مشتری دارای اهمیت است و گاهی این امر به تنهایی منجر به خرید آن می شود. نکته قابل توجه این است برخی از پمپ ها به سبب جنس استیل و دارا بودن ویژگی ضد آب بودن آن به صورت چشمگیری قابل توجه افراد می باشد.

پمپ کف کش نه تنها در مکان های عمومی کاربرد زیادی دارد بلکه در مصارف خانگی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی از فصول نیازی به استفاده از این دستگاه نمی باشد از این رو باید آب موجود در آن را از طریق شیر تخلیه خارج کرد به طور مثال در فصل زمستان به سبب سرمای شدید باید این دستگاه را خالی از آب کرد و با این کار از یخ زدن آن جلوگیری کرد.

به طور کلی زمانی که پمپ کف کش شروع به کار می کند باید ولتاژ برق در نظر گرفته شود و متناسب با آن عمل مورد نیاز را انجام دهد. چنانچه ولتاژ برق کافی نباشد از این رو فعالیت پمپ کندتر شده و در نهایت منجر به نیم سوز شدن پمپ و موتور آن می شود. جنس و نوع پمپ می تواند در بالا رفتن عملکرد آن موثر باشد که در زمان خرید آن باید مورد توجه باشد. قیمت پمپ کف کش از جمله عواملی است که در خرید این محصول تاثیر گذار است. نخستین عامل تعیین کننده در قیمت این محصول کیفیت آن است که در شرکت های مختلف به صورت متغیر می باشد. گاهی افراد در زمان خرید این نوع پمپ به این مسئله توجه می کنند که ارزان باشد اما این امر سبب به آن نیست از کیفیت غافل شوند.

مدل و برند این محصول تاثیر زیادی در تعیین قیمت آن دارد و به هر اندازه مدل و برند پمپ معتبر و بهتر باشد قیمت آن نیز بالاتر است. با توجه به مطالب فوق الذکر پمپ در دو نوع تک فاز و سه فاز موجود است که قیمت آن بر حسب این موضوع مشخص می شود. پمپ ها با توجه به اینکه دارای بدنه مقاوم است، از جنس و آلیاژ مختلف ساخته شده است که قیمت آنها نیز با یکدیگر متفاوت می باشد. به طور کلی با توجه به کاربرد زیاد این محصول در صنایع، قیمت آن نیز بر اساس مدل آن انتخاب می شود.

پمپ کف کش به دو صورت اینترنتی و حضوری خریدار می شود که در هر دو روش کیفیت و مرغوبیت آن مورد توجه افراد قرار می گیرد. افرادی که تمایل به خرید این محصول دارند باید از تمامی جزئیات مربوط به آن آگاه شوند و به واسطه افراد متخصص در این زمینه آگاهی های لازم را کسب نمایند.

از دیگر عواملی که افراد باید در زمان خرید پمپ کف کش به آن توجه کنند ارتفاع، حداکثر دبی، سایز لوله، جنس آن و… می باشد که در کاهش و افزایش قیمت تاثیر زیادی دارد. این نوع محصولات در دو نوع اصل و تقلبی در بازار موجود می باشد که در زمان خرید باید از کیفیت آنها اطمینان لازم را کسب نمود. این محصول چنانچه مخصوص کشورهای معتبر همچون ایتالیا باشد قیمت آن به مراتب بالاتر است و برعکس.

کلام آخر

مراجعه به سایت های معتبر می تواند در انتخاب و خرید پمپ کف کش نقش موثری داشته باشد چنانچه به جزئیات این محصولات توجه اساسی شود. توصیه می شود این محصول در برند معتبر و شرکت های معتبر خریداری شود به گونه ای که این امر متضمن کیفیت آن باشد. به عبارتی برندهای معتبر انواع پمپ به سبب حضور کارخانه آن در ایران و امکان ارائه خدمات پس از فروش آن، نسبت به سایر برندهای خارجی و نام برده دارای کیفیت بالایی است و با توجه به اینکه نسبت به محصولات خارجی قیمت ارزان تری دارد طرفداران بیشماری در سراسر کشور پیدا کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.