دریل پیچ گوشتی ؛ مدل‌ها، ویژگی‌ها و کاربردها

دریل پیچ گوشتی ؛ مدل‌ها، ویژگی‌ها و کاربردها

دریل پیچ گوشتی که در دو مدل ابزار برقی و ابزار شارژی عرضه می‌شود، یکی از ابزارهای ضروری است که جای خالی آن در مجموعه ابزار خانگی افراد احساس می‌شود؛ مخصوصا کسانی که کارهای خانه را خودشان انجام می‌دهند. اما دریل پیچ گوشتی دقیقا چه کاربردهایی دارد؟

افراد بسیاری هستند که برای هر کاری، ابزار مخصوص به همان کار را تهیه می‌کنند؛ اما بسیاری دیگر ترجیح می‌دهند از ابزارهای دم دستی خود، بهترین استفاده را ببرند. یکی از این ابزارها، دریل پیچ گوشتی شارژی یا برقی است که معمولا در مجموعه ابزار خانگی همه‌ی افراد وجود دارد.

این ابزار همه‌کاره و قابل حمل در کارهای زیادی مثل آویزان کردن عکس‌ها به دیوار و قالب بندی سازه‌ها استفاده می‌شود. اما این ابزار برای کارهای دیگری نیز کاربرد دارد که شاید به ذهن بسیاری از ما نرسد. البته برخی از این کاربردها محبوبیت بیشتری دارند.

موتور چرخان و سه نظام قابل تنظیم این دریل‌ها به شما اجازه می‌دهد که چیزهای مختلفی را به آن وصل کنید و با سرعت بیشتری بچرخانید. این ویژگی می‌تواند بسیار کارآمد باشد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم. با فروشگاه اینترنتی ابزار بلوط همراه شوید.

کاربردهای دریل پیچ گوشتی

جایگزین پیچ گوشتی

دریل پیچ گوشتی در اصل برای سرهم‌ بندی و متصل کردن استفاده می‌شود. با یک مته‌ی پیچ گوشتی مناسب، استادکار می‌تواند پیچ را در محل مناسب قرار دهد و به‌آسانی آن را در نقطه‌ی مورد نظر نصب کند. این ابزار برای باز کردن پیچ‌ها نیز کاربرد دارد؛ تنها کافیست که سوییچ دیگری را بچرخانید تا ابزار در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخد و پیچ را باز کند.

علامت گذاری

این سوراخ‌ها درواقع علامت‌هایی هستند که جای سوراخ اصلی را مشخص می‌کنند و بهتر است که با دریل پیچ گوشتی شارژی انجام شوند؛

دریل پیچ گوشتی برای ایجاد نقطه‌های ریز و سوراخ‌های کوچک استفاده می‌شود. این سوراخ‌ها درواقع علامت‌هایی هستند که جای سوراخ اصلی را مشخص می‌کنند و بهتر است که با دریل پیچ گوشتی شارژی انجام شوند؛ چراکه کنترل این ابزار آسان‌تر از دریل برقی است که قدرت بیشتری دارد. بنابراین برای ایجاد چنین سوراخ‌هایی بهتر است مجموعه‌ای از مته‌های مخصوص چوب تهیه کنید که سر نوک تیزی دارند و سوراخ کوچک‌تری را روی سطح کار ایجاد می‌کنند.

دریل کردن سوراخ‌های بزرگ

استفاده از دریل پیچ گوشتی برای ایجاد سوراخ‌های بزرگ‌تر از حد معمول نیز کاربرد دارد. به خاطر داشته باشید که در بسیاری از مواقع می‌توانید با نصب یک مته‌ی مناسب، سوراخ مناسب و بهتری را در سطح کار ایجاد کنید و نیازی به اره عمودبر یا اره گردبر ندارید. بنابراین برای سوراخ کردن جای قفل روی درها، جای لوله‌ها در سطح و داخل کابینت‌ها می‌توانید از دریل پیچ گوشتی و مته‌ی مناسب آن استفاده کنید.


بیشتر بخوانید: اره عمود بر ؛ بهترین ابزار برای بریدن اشکال پیچیده روی چوب


باز و بسته کردن پیچ‌ها و اتصالات

باز و بسته کردن پیچ‌ها و اتصالات

بسیاری از دریل‌ها همراه با یک مجموعه مته‌ی استاندارد به فروش می‌رسند که برای باز و بسته کردن بسیاری از پیچ‌ها مناسب هستند. اما با خرید مجموعه‌ی مته‌ی شش ضلعی می‌‌توانید هر نوع پیچی را باز و بسته کنید، مبلمان خانه را خودتان سرهم کنید و لوازم را خودتان تعمیر کنید.

هم زدن رنگ، سیمان و دوغاب

با نصب یک مته‌ی هم‌زن مناسب می‌توانید از دریل پیچ گوشتی شارژی یا برقی خود برای مخلوط کردن مواد مختلفی مثل رنگ، سیمان، دوغاب و ملات استفاده کنید.

صاف و صیقلی کردن خمیدگی‌ها

سنباده نواری و سوهان برای صاف کردن سطوح مسطح کاربرد دارند؛ اما برای صاف کردن خمیدگی‌ها و قوس‌های چوبی به ابزارهای مخصوص پولیش نیاز داریم. البته ابزار دیگری نیز برای صاف کردن این خمیدگی‌ها وجود دارد. تنها کافیست دریل پیچ گوشتی شارژی خود را به مته‌ی مناسب مجهز کنید. این مته‌ها از یک استوانه‌‌ی سنباده‌ای تشکیل شده‌اند که می‌توانند هر شکل پیچیده‌ای را صاف و صیقلی کنند.

حذف خوردگی و زنگ زدگی از فلزات

اگر دستگاه پولیش یا فرز ندارید می‌توانید از قطعه‌ای سنباده‌ای استفاده کنید. این قطعه به دریل پیچ گوشتی شارژی شما متصل می‌شود و همانند یک دستگاه پولیش ساده عمل می‌کند. این روش برای پولیش کردن فلزات و حذف زنگ زدگی آنها موثر است.

نقاط اتصال مخفی

استفاده از دریل پیچ گوشتی به شما کمک می‌‌کند که هرگونه مبلمان، قاب و قالب و هر چیز دیگر را با نقطه‌های اتصال مخفی بسازید.

بسیاری از افراد به اهمیت نقاط اتصال توجهی نمی‌کنند. این نقطه‌های اتصال که برای وصل کردن دو قطعه‌ی چوبی کاربرد دارند، به اتصال بهتر پیچ و میخ و همچنین جلوگیری از آسیب به قطعه‌های چوبی نقش دارند. استفاده از دریل پیچ گوشتی به شما کمک می‌‌کند که هرگونه مبلمان، قاب و قالب و هر چیز دیگر را با نقطه‌های اتصال مخفی بسازید. در این روش، برای اتصال دو قطعه‌ی چوبی، باید نقطه‌ی مورد نظر را با دریل کمی سوراخ کنید. سپس پیچ یا میخ را در آن قرار دهید و اتصال را محکم کنید. با استفاده از این روش، کیفیت محصول نهایی بهتر می‌شود؛ علاوه بر اینکه پیچ یا میخ در نمای اصلی کار قابل مشاهده نخواهد بود.


بیشتر بخوانید: کار با چوب و جلوگیری از اشتباهات رایج در نجاری خانگی


نصب درای وال

نصاب‌های درای وال همیشه یک دریل پیچ گوشتی شارژی را با خود حمل می‌کنند تا بهتر به آن دسترسی داشته باشند. برای نصب درای وال باید پنل‌های بزرگ را بلند کنید و در جای مناسب نگه دارید؛ سپس باید پیچ‌ها را زیر پنل‌ها و در نقطه‌ی مورد نظر محکم کنید. بنابراین، با دسترسی آسان‌تر به دریل پیچ گوشتی شارژی به‌آسانی می‌توانید با یک دست پنل را نگه داشته و با دست دیگر، از دریل استفاده کنید.

مدل‌های شارژی دریل پیچ گوشتی با باتری قابل شارژ کار می‌کنند و نیازی به کابل برق متصل ندارند. این ابزار در کارها و پروژه‌های متنوعی کاربرد دارد که در بالا به برخی از آنها اشاره کردیم. سهولت استفاده، وزن کم، دقت بالا و سرعت بیشتر از جمله ویژگی‌های دریل پیچ گوشتی شارژی است که باعث می‌شود همه به این ابزار نیاز داشته باشند. تا زمانیکه یک باتری شارژ شده در اختیار داشته باشید، می‌توانید هر نقطه‌ای را با هدف خاصی سوراخ کنید، پیچ‌ها را باز و بسته کنید و سازه‌های مختلف را نصب کنید.

مدل‌های برقی این ابزار همه کاره نیز طراحی شده‌اند که قدرت بیشتری دارند و به اتصال مستقیم برق نیاز دارند. بنابراین توصیه می‌کنیم با توجه به نوع استفاده و فعالیت خود، مدل مورد نظر را خریداری کنید تا پروژه‌های خود را با کیفیت بالاتری انجام دهید.

بیشتر بخوانید: 

دیدگاهتان را بنویسید