اره عمود بر ؛ بهترین ابزار برای بریدن اشکال پیچیده روی چوب

اره عمود بر ؛ بهترین ابزار برای بریدن اشکال پیچیده روی چوب

اره عمود بر یکی ازکاربردی‌ترین ابزار شارژی است که برای بریدن الگوهای منحنی و صاف روی سطوح مختلفی مثل چوب، پلاستیک، تخته سه لا،‌ فلز و حتی سرامیک استفاده می‌شود. این ابزار،در دسته ابزار نجاری هم مدل های مختلفی دارد.اره عمود بر بعد از دریل ها دومین ابزار پرمصرفی است که جای خالی آن در هر خانه‌ای احساس می‌شود.

اره عمودبر که معمولا در صنایع کار با چوب و نجاری استفاده می‌شود، یک ابزار همه کاره و کاربردی است که همه‌ی افراد به آسانی می‌توانند از آن استفاده کنند. اما برای چه کارهایی؟

کاربرد اره عمود بر

اره عمودبر چه کاربردی دارد؟ چرا باید اره عمودبر بخریم؟ چطور می‌توانیم بهترین استفاده را از اره عمودبر ببریم؟ اره عمودبر برای بریدن چه چیزهایی کاربرد دارد؟ چطور از اره عمودبر استفاده کنیم؟

در ادامه به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهیم؛ با فروشگاه اینترنتی ابزار بلوط همراه شوید.

چرا به اره عمود بر نیاز داریم؟

برش خط‌های منحنی روی چوب و فلز از اصلی‌ترین کاربردهای اره عمودبر است؛ اما قابلیت‌های این ابزار برقی به همینجا خلاصه نمی‌شود. اگر هنوز این اره را به مجموعه ابزار خانگی خود اضافه نکرده‌اید و به دلایل بیشتری نیاز دارید،‌ پیشنهاد می‌کنیم ادامه‌ی مطلب را بخوانید.


بیشتر بخوانید: مجموعه ابزار خانگی ؛ چه ابزاری بخریم؟


1. الگوهای پیچیده

اره عمود بر تنها ابزار برقی قابل حمل است که می‌تواند بی‌نقص‌ترین برش‌های منحنی با پیچ و خم‌های پیچیده را ایجاد کند.
اره عمود بر

اره عمود بر تنها ابزار برقی قابل حمل است که می‌تواند بی‌نقص‌ترین برش‌های منحنی با پیچ و خم‌های پیچیده را ایجاد کند. این ابزار، برخلاف اره مویی، تنها روی چوب‌های نازک کاربرد ندارد و می‌تواند الگوهای منحنی را روی چوب‌های ضخیم‌ نیز برش دهد. بنابراین، هر استادکار نجار یا فرد آماتوری می‌تواند برای افزایش سرعت و دقت کار خود از این اره استفاده کند.

2. ابزاری همه کاره

اره عمود بر برای بریدن انواع مختلف چوب با ضخامت و تراکم متنوع استفاده می‌شود؛ اما با نصب تیغ مناسب می‌توانید فلز، فایبرگلاس و درای وال را نیز با آن برش دهید. این یکی از دلایلی است که اره عمود بر را به یک ابزار همه کاره تبدیل کرده و وجود آن را در هر کارگاه یا خانه‌ای ضروری می‌کند.

3. برش‌های مورب

شاید تصور کنید برای بریدن خط‌های مورب به اره میزی قابل تنظیم نیاز دارید؛ اما اینطور نیست. اره عمود بر می‌تواند برش‌های مورب با زاویه‌ی 45 درجه را روی چوب ایجاد کند.

شاید تصور کنید برای بریدن خط‌های مورب به اره میزی قابل تنظیم نیاز دارید؛ اما اینطور نیست. اره عمودبر می‌تواند برش‌های مورب با زاویه‌ی 45 درجه را روی چوب ایجاد کند. کمی بالاتر از شاسی اره، یک اهرم تعبیه شده که به سمت عقب و جلو حرکت می‌کند. با تنظیم این اهرم می‌توانید زاویه‌ی اره را از حالت عمود خارج کرده و خط مورب مورد نظر را ببرید.

4. اره عمود بر شارژی

این ابزار برقی همه کاره در مدل‌‌های شارژی نیز تولید می‌شود که حرکت دادن و چرخاندن آن را آسان‌تر می‌‌کند. شما می‌توانید بدون خطر برق گرفتگی یا بریدن کابل دستگاه، آن را در جهت‌های مختلف بچرخانید و شکل مورد نظر را به‌راحتی ایجاد کنید. مدل‌های جدیدتر اره عمودبر شارژی باریک‌تر هستند و وزن کمتری دارند.

5. برش از وسط

یکی از ویژگی‌های اره عمود بر که آن را به ابزاری با قابلیت‌های منحصربه‌فرد تبدیل می‌کند، توانایی بریدن از وسط یا میانه‌ی سطح است. برای این نوع از برش‌ها نیازی ندارید که قطعه‌‌ی کار را از لبه‌ها برش دهید و تنها می‌توانید ناحیه‌‌ی مورد نظر را ببرید.

این تکنیک برای بریدن جای کابل روی میز یا اتصالات لوله در کابینت‌ها بسیار مناسب است.

6. استفاده‌ی آسان

کار کردن با اره عمود بر به اندازه‌ای آسان است که حتی کودکان نیز به سادگی می‌توانند از آن استفاده کنند

کار کردن با اره عمودبر به اندازه‌ای آسان است که حتی افراد آماتور نیز به سادگی می‌توانند از آن استفاده کنند؛‌ البته قبل از آن باید آموزش ببینند. از آنجایی که این اره به صورت عمود روی سطح کار قرار می‌گیرد، نیازی به نیروی زیاد نیست که آن را محکم نگه دارد. انگشت و دست‌ها نیز در فاصله‌ی مناسبی از تیغه قرار دارند.

استفاده از این ابزار برقی نیازی به تجربه خاصی ندارد؛ تنها کافیست تیغه‌ی مناسب را نصب کرده و دستگاه را به برق متصل کنید (البته اگر مدل شارژی ندارید). این ابزار در هر کارگاهی کاربرد دارد و فضای زیادی را اشغال نمی‌‌کند.

چطور می‌توانیم بهترین استفاده را از اره عمود بر ببریم؟

نصب تیغ مناسب

رایج‌ترین اشتباه که هنگام کار با این ابزار تکرار می‌شود، استفاده از تیغ نامناسب برای برش چوب‌هاست. معمولا افراد آماتور که تجربه‌ی چندانی در استفاده از این ابزار آلات ندارند، تیغ نامناسبی را انتخاب می‌کنند؛ چراکه تیغ‌های متنوع با قطر، طول و دندانه‌های مختلفی برای این ابزار طراحی شده است که هرکدام برای برش‌‌های خاصی طراحی شده‌اند.

برای انتخاب تیغ مناسب می‌توانید دو قانون اصلی را همیشه به خاطر داشته باشید: اول اینکه تیغ‌های پهن‌تر برای برش‌های مستقیم و طولانی مناسب هستند و تیغ‌های باریک‌تر برای برش‌های منحنی طراحی شده‌اند.

و دوم اینکه تیغ‌هایی با دندانه‌های بزرگ‌تر و کمتر، سرعت بیشتری در بریدن دارند، اما سطح کار را خشن و زبر می‌‌کنند. تیغ‌هایی که دندانه‌های کوچکتری دارند، با سرعت کمتری می‌برند؛ اما در نهایت، سطح صاف‌تری را ایجاد می‌کنند.

قبل از خرید تیغ مناسب برای اره عمود بر پیشنهاد می‌کنیم دستورالعمل آن را بخوانید و ببینید که برای چه برش‌هایی طراحی شده‌‌اند.


بیشتر بخوانید: کار با چوب و جلوگیری از اشتباهات رایج در نجاری خانگی


تیغ مناسب فلزات

انتخاب تیغ مناسب برای بریدن فلزها آسان‌تر است، چراکه در مجموع تیغ‌های کمتری برای فلزات وجود دارد. تیغ‌های اره عمودبر که برای بریدن فلز طراحی شده‌اند، دندانه‌های کوچک،‌ تیز و محکمی دارند که می‌تواند اکثر فلزات نرم مثل ورق‌های فلزی، چوب‌هایی که میخ در آنها فرو رفته، پیچ و مهره، لولا و لوله‌‌های گالوانیزه و مسی را به‌آسانی ببرند.

برای انتخاب تیغ مناسب باید به قطر و ضخامت فلز توجه کنید. تیغ اره را در مقابل لبه‌ی فلز قرار دهید و مطمئن شوید که حداقل سه دندانه با لبه‌ی فلز در تماس است. اگر تعداد دندانه‌ها کمتر است، باید تیغی را انتخاب کنید که دندانه‌های بیشتری دارد. تیغ‌های فلز بر این اره معمولا در هر اینچ، 21 تا 24 دندانه دارند.

بریدن بهترین خط صاف

گاهی اوقات بریدن خط صاف بی‌نقص می‌تواند دشوار باشد که البته به ضخامت و تراکم جنس کار بستگی دارد. برای کنترل بهتر اره در این شرایط بهتر است که از قطعه‌ی کمکی محکم و مناسب استفاده کنید که اره را در جهت خود نگه دارد. این قطعه می‌تواند یک گیره، خط کش،‌ تراز بلند و یا یک تکه چوب باشد که باید آن را به موازات خطی که می‌خواهید برش دهید، به خوبی تنظیم کرده و محکم کنید. هنگامی که اره را حرکت می‌دهید، یک دست خود را روی تخته‌ی اصلی کار قرار دهید و اره را در جهتی که قطعه‌‌ی کمکی را تنظیم کردید، حرکت دهید. فراموش نکنید که باید به آرامی و با فشار یکسان برش دهید.

در برخی موارد به دو قطعه‌ی کمکی نیاز دارید که در دو طرف خط مورد نظر قرار دهید تا ابزار به‌راحتی در مسیر تعیین شده حرکت کند. قطعه‌ی دوم را به موازات قطعه‌‌ی اول تنظیم کنید. فاصله‌ی پایه‌ی تیغه را نیز در نظر بگیرید. سپس اره را دقیقا مابین دو قطعه حرکت دهید.

برش‌های صاف در سطوح عمودی

اگر اره عمود بر شما به یک تیغه‌ی استاندارد و معمولی مجهز باشد، نمی‌تواند برش‌های صافی را در سطوح عمودی ایجاد کند. اما اگر یک تیغه‌ی مناسب نصب کنید می‌توانید دیوار و هر سطح عمودی دیگری را ببرید.

بریدن دایره

اره عمود بر برای بریدن دایره‌های بی‌نقص در قطرها‌ی متفاوت بسیار مناسب است. برای اینکه بتوانید دایره‌ی بهتری را برش دهید به پایه نیاز دارید. این پایه از یک بازوی بلند و صاف تشکیل شده که به اره متصل می‌شود. علاوه بر این، یک نقطه‌ی محوری قابل تنظیم دارد که مرکز دایره را مشخص می‌کند.

اره عمود بر برای بریدن دایره‌های بی‌نقص در قطرها‌ی متفاوت بسیار مناسب است.

برای استفاده از پایه باید آن را به اره متصل کنید. سپس با اندازه گیری شعاع دایره‌ی مورد نظر، نقطه‌ی محوری را به تناسب تیغ اره و بازوی پایه تنظیم کنید. نقطه‌ی محوری را در چوب قرار دهید و پایه را در جای خود محکم کنید. دستگاه را روشن کرده و آن را در محیط دایره‌ی مورد نظر بچرخانید. بازوی مسطح پایه را روی سطح نگه دارید.

چطور از اره عمود بر استفاده کنیم؟

در بالا به کاربرد و روش‌های استفاده از اره عمود بر اشاره کردیم. اما قبل از آن باید نکاتی را در نظر داشته باشید. هنگام کار با این ابزار برقی باید در محل مناسب بایستید تا بهتر روی قطعه‌‌ی کار و ابزار تسلط داشته باشید. مدل و جایگاه ایستادن شما بر نحوه‌ی بریدن، شکل نهایی و ایمنی شما تاثیرگذار است.

برای برش‌های بی‌نقص می‌توانید از پایه‌های راهنما استفاده کنید. قبل از کار روی قطعه‌‌ی اصلی، کمی تمرین کنید. فراموش نکنید که فشار یکسانی را روی سطح کار وارد کنید. فشارهای ناگهانی روی ابزار به برش‌های زاویه‌دار منجر می‌شود که دستگاه را از مسیر خارج می‌کند.

اره عمود بر برای برش‌های مورب و منحنی طراحی شده است؛ اما قطعا برای انواع مختلف برش‌‌ها نیز کاربرد دارد که آن را به یکی از اساسی‌ترین ابزارها در هر کارگاهی تبدیل می‌کند.

بیشتر بخوانید:

۱ دیدگاه برای “اره عمود بر ؛ بهترین ابزار برای بریدن اشکال پیچیده روی چوب

دیدگاهتان را بنویسید